Якість передачі відео через мережу Інтернет безпосередньо залежить від ефективності видеокодека. Саме над цим працює компанія Alliance for Open Media, яка створила новий стандарт алгоритму стиснення і відновлення відеоданих AV1. Вагомою перевагою даного видеокодека є те, що користувач не зобов'язаний вносити оплату за ліцензію. Незважаючи на всі переваги стандарту, його впровадження проходить не дуже швидко. Однак ситуація зміниться найближчим часом. Компанія Google висунула вимогу, щоб з 2021 року нові операційні системи Android TV в обов'язковому порядку підтримували декодування в новому форматі.

 

Ще однією причиною для зростання популярності нового видеокодека є його здатність передавати потокове відео високої якості з мінімальним споживання трафіку. Проблема полягає в тому, що не так багато сервісів готові запропонувати відеоконтент саме в такому форматі. Сервіс YouTube вже частково транслює відео в AV1. Американський відеохостинг Vimeo теж не відстає - транслює на своєму каналі Staff Picks деякі ролики в форматі AV1. Що стосується відомого Netflix, то контент в даному форматі декодування передається тільки в тому випадку, якщо користувач увімкнув режим низького споживання каналу. Компанія Google є найактивнішим прихильником AV1. Підтвердженням цьому служить їх недавнє оголошення про використання даного видеокодека для всіх своїх продуктів, включаючи відеододатки і спеціальні служби.

Еволюція кодеків

 

Збільшити кількість споживачів, які будуть використовувати кодек AV1 можна за рахунок випуску більшої кількості мультимедійних пристроїв, що підтримують дане кодування. Google не залишив відкритим і це питання, встановивши тимчасові рамки для релізу нових пристроїв, призначених для Android TV. На слайдах презентації компанії Google для партнерів було зазначено вимогу, щоб всі продукти для телевізійної сфери, випущені після 31.03.2021 року, були здатними підтримувати відеокодек AV1. Звичайно ж, це тільки прогнози, але знаючи цілеспрямованість Google, можна припустити, що реалізація задуманого - всього лише питання часу.

 

І на цьому докази впровадження AV1 в обов'язковому порядку не закінчуються. Є інформація, що Google пред'явив вимогу до підтримки даного стандарту декодування для кожної програми Android TV, запущеного з операційної системи Android 10. Це стосується відеофайлів формату 4K HDR і 8K. Деякі пристрої Android TV вже оснащені однокристальними системами, здатними працювати зі стандартом декодування AV1. Наприклад, смарт приставка Mecool KM6 або H96 max X4 вже будуть поставлятися з новим процесором Amlogic S905X4, які є одними з перших пристроїв, що підтримують потокове відео в форматі 8K, що транслюється з каналів YouTube.

 

Компанія Sony найближчим часом, а точніше в 2021 році, почне випуск нових моделей телевізорів з підтримкою видеокодека AV1. До цього часу виробник вже оснащувати свої пристрої Android TV, і збирається продовжити роботу в даному напрямку. Навіть LG і Samsung, які використовують власне програмне забезпечення, почали впроваджувати декодування AV1 в моделі своїх телевізорів.

 

Не варто забувати і про мобільні цифрові девайси, а саме смартфони, планшети і навіть ПК, від недавнього часу теж підтримують відеокодек AV1. Процесори Intel Core нового покоління, чіпи (Samsung Exynos 2100, а також MediaTek Dimensity 1000), відеокарти (NVIDIA GeForce RTX 30, AMD Radeon RX 6000), - всі вони розраховані на роботу з даними форматом декодування. Однак незважаючи на такий технологічний прогрес, деякі компанії так і не приступили до реалізації підтримки стандарту AV1. Але в будь-якому випадку, 2021 рік принесе зміни, зробивши новий формат видеокодека більш популярним серед користувачів мережі Інтернет.